A jól ismert légfűtéses kandallók és cserépkályhák kedvező tulajdonságait ötvöző építési módszer. A környezet fűtése nem a forró levegő áramoltatásával, hanem a hőtároló anyagokból készülő burkolat segítségével valósul meg. A kandallókra jellemző gyorsan felszabaduló hőenergia az építményben akkumulálódik, és lágyan sugárzó, egyenletes melegként jelenik meg. A hagyományos samott vagy hőtároló lapokból épülő burkolat festhető, vakolható, egyéb módon dekorálható. Kályhacsempékkel és egyedi kerámia elemekkel kiválóan ötvözhető. A szerkezeten belül további akkumulációs anyagok vagy füstjáratként alkalmazott hőhasznosítók helyezhetőek el, amelyek növelik a hőtároló tömeget, és javítják a hatásfokot.
Kiválóan alkalmas kisebb alapterületű helyek gyors felfűtésére. Hatékonysága a beépített tűztérbetét minőségétől függ. Intenzív teljesítményleadása miatt ügyelni kell a megfelelő méretű betét kiválasztására. Elengedhetetlen a külső égési levegő fogadására alkalmas, samottal bélelt modellek alkalmazása.
Az itthon kevésbé ismert, ám egyre népszerűbb kéthéjú, más néven légréses technológiával épülő cserépkályhák esetén a kályhacsempékből vagy hőtároló falépítő lapokból épülő burkolat és a belső részek közt zárt légrés van. Az emiatt kialakuló folyamatos áramlás, cirkuláció biztosítja a kéthéjú kályhák felületének kiegyenlített hőmérsékletét. Nincsenek hőfokkülönbség miatti feszültségek, a külső köpenyfal a felszabaduló energiát sokkal egyenletesebben adja át a környezetnek. A tűztér és a füstjáratok alkotta nagytömegű hőtároló mag készülhet hagyományos samott idomokból vagy az Ortner cég modul rendszerelemeiből. Mindezeknek köszönhetően a légréses cserépkályhák jóval hosszabb élettartamúak, nem igényelnek időközönkénti újrarakást.
Bizonyos helyzetekben ajánlott a központi fűtéshez integrálható vízteres kandallóbetétek beépítése, amivel akár a teljes ház fűtése is megoldható. Ezek helyes alkalmazása javítja a komfortot, és véd a kisebb helyiségek túlfűtésével szemben. A telepítés minden esetben pontos méretezést és gépészeti előkészítést igényel, amihez célszerű bevonni a társszakmákat is.