
Egy kis elmélet
Az alábbi képsor különböző fűtési módozatok működésbeli különbségeit szemlélteti.
Az első ábrán egy hagyományos légfűtéses kandalló felépítése látható. A tűztér által felhevített levegő a burkolat tetején található szellőzőkön keresztül áramlik a lakótérbe.
A második kép esetén az elv ugyanaz, a tűztérbetét viszont vízteres hőcserélővel ellátott, ami a központi fűtés rendszerbe van integrálva. A teljesítmény egy része továbbra is hagyományos légfűtés formájában jelentkezik.
A harmadik ábra már érdekesebb, itt a betét tetején egy samottból készült hőtároló rendszer van elhelyezve, ami a füstgáz energiáját úgy hasznosítja, hogy a felvett hőt elnyújtva adja át a külső köpenynek, ami minden esetben valamilyen hőtároló képességű anyagból készül. Jól látható, hogy a burkolat teljesen zárt, így nem közvetlenül a levegőt melegítjük, hanem az egész kályhatestet. Működést és tömeget tekintve ez egy könnyebb kályhának felel meg.
Az utolsó képnél a különbség csak annyi, hogy a samottból készült füstjárat a tűztér mellet van elhelyezve, amit a megszokottól eltérően szintén zárt légrés vesz körül. Ezzel a módszerrel nagyobb méretű és teljesítményű kályhák építhetőek.